Comenius Projektas

2013-2015 m. „Ryto“ progimnazija dalyvauja Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės  projekte „Leiskime Europai plakti vienu ritmu“. Rugsėjo 23 dieną mokyklos  bendruomenė sulaukė atstovų iš šiame projekte dalyvaujančių  šalių: Italijos, Kroatijos, Turkijos, Lenkijos ir Vengrijos. Vizitas Lietuvoje tęsėsi iki rugsėjo 28 d. Tai jau ketvirtasis dalyvių susitikimas (pirmasis vyko Vengrijoje, antrasis – Italijoje, trečiasis- Kroatijoje).

Rugsėjo 23 d., antradienį, projekto dalyvius pasitiko ir pristatė projekto iniciatorė mokytoja E. Taraškevičiūtė – Šokaitienė, svečius pasveikino ir turiningos viešnagės palinkėjo Švietimo skyriaus atstovas A. Skliutas, mokyklos direktorius R. Vasiliauskas. Po nuotaikingo koncerto, svečiai turėjo galimybę apžiūrėti mokyklą. Mokiniams buvo suorganizuotos pamokos. Mokytojos D. Abramavičienė ir I. Gelusevičiūtė supažindino su populiariausiomis mūsų krašto vaistažolėmis, pavaišino arbata. Mokytojas G. Turonis mokė pasigaminti liaudišką senovinį žaislą, kurį vaikai praminė „ barškuliu”, su šiuo „gaminiu’’ Turkijos berniukai nesiskyrė nė dienos.

Likusi dienos dalis buvo išnaudota Varėnos pažinimui. Projekto dalyviai aplankė viešąją biblioteką, Varėnos rajono savivaldybę. Svetingo sutikimo metu, meras  Vidas  Mikalauskas mokiniams ir mokytojams papasakojo apie Varėnos kraštą, savivaldybės veiklą, švietimo sistemą. Buvo parodytas filmas apie Varėnos rajoną. Taip pat buvo išdalintas klausimynas, o geriausiai atsakiusiems į klausimus, Grybų šventės metu, įteiktos dovanėlės.  Vakarop mokyklos salėje vyko vakaronė, svečiai mokėsi šokti lietuvių liaudies šokius.

Antra vizito diena buvo skirta mūsų krašto pažinimui. Aplankytas Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centras, kuriame gamtos paveldo skyriaus vedėjas M. Lapelė papasakojo apie gamtos unikalumą, krašto istoriją. Didelį įspūdį paliko Merkinės piliakalnis. Visi fotografavosi ir gerėjosi nuostabiu vaizdu. Tuo pačiu aplankytas Kryžių kalnelis. Važiuojant į Druskininkus, aplankyta ir Liškiavos bažnyčia, prisiliesta prie vienuolyno istorijos. Druskininkuose dalyviai sužinojo istorinius miesto faktus, pajuto kurortinę atmosferą, atsigaivino sūriu mineraliniu vandeniu. Na, ir paskutinė dienos stotelė -  Antano Česnulio skulptūrų ir poilsio parkas. Ši vieta visiems paliko didelį įspūdį. Dauguma čia vaikštinėdami svajojo parodyti šią vietą savo šeimos nariams. Sutemos jau gaubė miškus, visi grįžo pavargę, bet linksmi.

Ketvirtadienis – išvyka į Vilnių. Ekskursija po sostinę prasidėjo senamiestyje. Aplankyta Šv. Onos  bažnyčia, archikatedra, keliauta pro Vilniaus ginybinės sienos bokštą.  Vilniaus senamiesčiu grožėjosi tiek  vaikai, tiek ir mokytojai. Pučkorių atodangoje visi grožėjomės gamta.

Penktadienį svečius išlydėjome į traukinį, nuvežusį juos į Pamerkius. Nuvykę į sodybą, jie mokėsi mušti sviestą, žaidė tinklinį bei pūtė milžiniškus muilo burbulus, vaišinosi nacionalinias patiekalais. Tuo metu vizito šeimininkai liko Varėnoje ir padėjo ruoštis vakaro šventei. Vieni talkino mamoms ruošiant maistą, kiti puošė mokyklos aktų salę arba repetavo. Vakarėjant, užsieniečiai grįžo į Varėną pilni įspūdžių, geros nuotaikos ir energingi.

Mokyklos aktų salėje prasidėjo koncertas. Tvyrojo gera nuotaika, visi buvo laimingi.Vakaro metu projekto dalyviams buvo įteikti  sertifikatai  bei padėkos raštai  šeimoms, priėmusioms užsieniečius. Salėje buvo padengtas milžiniškas stalas su įvairiausiais patiekalais – nuo vieno kąsnio sumuštinių iki dar šiltų balandėlių. Na, o po puikios vakarienės atėjo žaidimų metas. Pirmiausia, vyko kalbos konkursas – visi užsieniečiai vaikai turėjo pasakyti kuo daugiau lietuviškų žodžių. Galima drąsiai teigti, jog tai buvo juokingiausia vakaro dalis. Choru padainavus „Du gaidelius“  bei pažaidus „Jurgelį meistrelį“, svečiai mokėsi lietuvių liaudies šokių.  Visi pripažino, jog lietuvių tautiniai šokiai – smagūs, bet nelengvi, reikalaujantys daug energijos.

Visą šeštadienį projekto dalyviai praleido Grybų šventėje. O čia juk buvo ką veikti ir pamatyti. Atslinkus vakarui, visi sugužėjo į mokyklą, išlydėti Lenkijos atstovų. Ore tvyrojo liūdnoka nuotaika.

Savaitė prabėgo akimirksniu. Draugai išsiskirstė, tačiau bendravimas liko. O dar liko vizitas į Lenkiją ir Turkiją.

„ Ryto“ progimnazijos mokiniai

Arnas Saulynas